Журналіст. Скажіть, будь ласка, чим пояснюється проникнення в Україну та поширення серед молоді індуїзму, зокрема релігії «Свідомість Крішни»? Як нам ставитися до цього з погляду сучасної філософії?
Людмила Филипович. Мені здається, що ми пов'язані з індійською культурою генетично, тому сьогодні знаходимо дуже багато спільного між індусами й українцями. Ну скажімо, загальновідомі моменти спорідненості між санскритом — давньоіндійською прамовою — та українською мовою. Сучасні мовознавці знаходять спільність коренів і походження багатьох українських слів від санскриту. Вони пояснюють це, зокрема, через деякі імена, назви річок і географічні топоніми, що збереглися в Україні.
Також можна згадати чуприни, які носили наші козаки. Виявляється, що ще в другому тисячолітті до нашої ери індійські воїни мали такі самі чуприни. Ми можемо знайти ще багато спільного. Вчені дійшли висновку, що світосприйняття, зафіксоване в найдавнішому індійському письмовому джерелі — «Рігведа», дуже цікаво відбите у ранніх курганах, що збереглися на півдні України, зокрема в Херсонській та Запорізькій областях. Тому мені здається, що наша тяга до індійської культури є природною і закономірною.
Зацікавленість молоді можна пояснити багатьма факторами. На мій погляд, найголовніший з них — те, що протягом величезного історичного періоду ми перебували в ситуації духовної кризи. І ось така зацікавленість є специфічною формою виходу з цієї кризи, пошуком певного абсолюту, морального імперативу, прагненням досягти досконалості. Оскільки такі прагнення є серед української молоді, я вважаю, що їх потрібно підтримувати.
Журналіст. Більшість людей ставляться до кришнаїтів як до фанатиків, адже бачать лише зовнішні прояви цієї релігії й не знають її суті.
Людмила Филипович. Втім, їхній фанатизм не здається мені надто вражаючим. Тим більше, що нам відомі принципи, які проголошують кришнаїти: вони відмовляються від вживання м’яса, риби, яєць, тобто будь-якої тваринної їжі, споживають лише вегетаріанські страви, не вживають алкоголю, наркотиків, не палять, а стосунки між чоловіком і жінкою допускають лише в сім’ї.
Чим вражає кришнаїзм? Насамперед своєю внутрішньою радістю. Коли спілкуєшся з цими людьми, не відчуваєш тієї стурбованості чи журби, які характерні для багатьох інших віруючих. Складається враження, що ці люди взагалі не сумують.
Журналіст. Яке ставлення кришнаїтів до інших релігій?
Людмила Филипович. Як не дивно, але на відміну від багатьох релігійних – філософське Вони вважають, що Бог єдиний, а всі відомі нам та представники Бога є проявлення Бога на землі. І той же Мойсей, Ісус Христос і Аллах там само визнаються кришнаїтами, як і Кришна.
Журналіст. А яке ставлення християн до кришнаїтів?
Людмила Филипович. Доволі складне. Нам ще не вистачає релігійної терпимості, зваженості, визнання того, що кожен має право на власну думку і пропонує свій шлях до Бога. Я думаю, що з часом ми до цього прийдемо.